ZMIANY ZWYRODNIENIOWE W STAWIE BARKOWO-OBOJCZYKOWYM

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowo-obojczykowym to schorzenie, które występuje w miejscu połączenia obojczyka z łopatką. Przyczyna schorzenia jest nieznana. Niektórzy przyjmują, że zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu barkowo-obojczykowego mogą się rozwijać w wyniku niestabilności stawu, np. w wyniku urazu i podwichnięcia obojczyka w stawie barkowo-obojczykowym. Jednak jest to nieudokumentowana hipoteza.

Udowodniono, że występuje zależność pomiędzy wystąpieniem u pacjentów zmian zwyrodnieniowych w stawie barkowo-obojczykowym a typem wzajemnego ułożenia elementów tworzących staw. Jeśli szczelina stawu jest ustawiona prostopadle do podłoża to szanse na wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w stawie barkowo-obojczykowym są mniejsze. U pacjentów, u których obojczyk przykrywa wyrostek barkowy dachówkowato, występuje większe ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w stawie barkowo-obojczykowym.

 

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowo-obojczykowym

 

Często zmiany zwyrodnieniowe współistnieją z innymi patologiami barku, np.: konfliktem podbarkowymuszkodzeniem stożka rotatorówzmianami zwyrodnieniowymi w stawie ramiennym. Choroba ta często występuje u osób trenujących sporty, w których intensywnie wykonuje się ciosy rękami, np. bokserzy.

Więcej informacji o zmianach zwyrodnieniowych w stawie barkowo-obojczykowym, objawach, diagnostyce, sposobach leczenia (leczenie zachowawcze i operacyjne), opis przebiegu operacji oraz informacje o postępowaniu pooperacyjnym znajduje się TUTAJ