Boczne przyparcie rzepki – co to jest?

Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki stawowej przytrzymującej rzepkę. W wyniku tego dochodzi do ściągnięcia rzepki do boku i pochylenia jej pod kątem. Takie nieprawidłowe ustawienie prowadzi do przeciążenia stawu rzepkowo-udowego oraz całego aparatu wyprostnego i pojawienia się dolegliwości bólowych.

 

 


 

Objawy

  • ból w kolanie pojawiający się przy uprawianiu sportów wymuszających lekkie zgięcie kolana (pozycja narciarska): narty, aerobik, step, orbitrek, spinning, itp.; ból przy czynnościach dnia codziennego, na przykład przy wchodzeniu/schodzeniu ze schodów, siadaniu/wstawaniu z krzesła, długotrwałej jeździe samochodem
  • może pojawiać się obrzęk i tkliwość w bocznej okolicy rzepki

 

 


 

Diagnostyka

  • badanie kliniczne przez lekarza ortopedę
  • wywiad
  • rentgen – projekcje: osiowa wg. Merchanta (w zgięciu kolana pod kątem 45 stopni na specjalnej przystawce ), AP (przód-tył) i osiowa (boczna)
  • rezonans magnetyczny
  • usg

 


 

Boczne przyparcie rzepki – leczenie

W tej chorobie najpierw stosuje się leczenie zachowawcze – rehabilitację. Rodzaj zastosowanej rehabilitacji będzie zależeć od tego, w jakiej fazie choroby pacjent trafił do lekarza. Leczenie fazy ostrej bocznego przyparcia rzepki koncentruje się głównie na wygaszeniu stanu zapalnego i zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Po ustąpieniu fazy ostrej leczenie polega głównie na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśnia czworogłowego. W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego lekarz może zaproponować leczenie operacyjne.

Szczegółowe informacje na temat sposobów leczenia zachowawczego w fazie ostrej i w fazie remisji, a także na temat leczenia operacyjnego znajdują się tu: TUTAJ

 

boczne przyparcie rzepki