Choroba Osgooda – Schlattera (jałowa martwica guzowatości piszczeli) u dzieci

Choroba Osgooda – Schlattera (jałowa dziecięca martwica guzowatości piszczeli) dotyka głównie młodych chłopców w wieku 12-15 lat, rzadziej dziewczynek w wieku 11-13 lat, wchodzących w okres dojrzewania. Najczęściej pojawia się przed lub w trakcie okresu szybkiego wzrostu, gdy  kości, mięśnie,  ścięgna  i inne  struktury szybko się zmieniają. Choroba często występuje u dzieci intensywnie uprawiających sport, zwłaszcza te dyscypliny, które wymagają dużo biegania i skakania. U dzieci mniej aktywnych sportowo schorzenie również może wystąpić, choć zdarza się rzadziej (częściej u dzieci z nadwagą).

 

 

Jałowa martwica guzowatości piszczeli – na czym polega ta choroba?

W miejscu przyczepu więzadła właściwego rzepki, w chrząstce, znajduje się jądro kostnienia. Jądro kostnienia to miejsce, w którym zaczyna tworzyć się kość. Po zakończeniu wzrostu jądro kostnienia zrasta się z pozostałą częścią kości. W trakcie choroby Osgooda-Schlattera dochodzi do zaburzenia ukrwienia jądra kostnienia. Substancje odżywiające kość transportowane są z krwią. W przypadku zaburzenia unaczynienia krew przestaje dostarczać substancje odżywcze do jądra kostnienia. Dochodzi wtedy do martwicy. Po jakimś czasie kość samoistnie zaczyna się rewitalizować, tzn. pojawiają się naczynia krwionośne, zostaje wznowione odżywianie kości i kość zaczyna rosnąć. W trakcie rewitalizacji dochodzi do nadmiernego wzrostu części kostnej, która wcześniej była martwa. Może to skutkować uwypukleniem się guzowatości piszczeli oraz powstawaniem części kostnej niepołączonej z resztą piszczeli. Efektem tego może być ból w tej okolicy w późniejszym okresie.

 

jałowa martwica guzowatości piszczeli (choroba Osgooda Schlattera)

 

Celem leczenia jałowej martwicy guzowatości piszczeli u dzieci jest niedopuszczenie do zmian, które mogą prowadzić do:

  • braku zrostu jądra kostnienia z kością (tzw. niewygojone jądro kostnienia)
  • niekontrolowanego wzrostu tkanki kostnej i w efekcie do powstania uwypuklenia guzowatości piszczeli lub nawet guza. Guz nie tylko przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, na przykład w klękaniu, itp. Powoduje również uwypuklanie się, napinanie i nieprawidłowe ustawienie więzadła właściwego rzepki, przyczepiającego się w tym miejscu. Dochodzi wtedy do licznych mikrourazów więzadła, a następnie do stanu zapalnego.  Pacjent odczuwa ból z przodu kolana. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia ból pojawia się przy aktywności sportowej  lub, w zaawansowanych zmianach, może  występować nawet w czasie  aktywności dnia codziennego. Charakterystyczne są dolegliwości pojawiające się przy wchodzeniu/schodzeniu ze schodów.

 

 


 

Objawy

  • ból związany z uprawianiem sportu, zlokalizowany z przodu kolana, w okolicy guzowatości piszczeli. Ból zmniejsza się po zaprzestaniu aktywności sportowej.
  • może się pojawić opuchlizna w miejscu guzowatości piszczeli

 

 


 

Diagnostyka

  • usg – badanie bardzo pomocne we wczesnej fazie choroby, ponieważ wykrywa objawy niewidoczne jeszcze w badaniu rtg (pierwszy miesiąc jej trwania)
  • rentgen – wykonywany jako standardowe badanie mające na celu wykluczenie innych zmian powodujących dolegliwości bólowe

W początkowej fazie choroby w badaniu rtg zmiany związane z chorobą Osgooda – Schlettera z reguły nie są widoczne. Dopiero między 1-3 miesiącem od czasu pojawienia się objawów bólowych charakterystyczne dla tej choroby zmiany radiologiczne uwidaczniają się w badaniu rtg.

 

 


 

Leczenie 

Informacje na temat leczenia choroby Osgooda – Schlattera u dzieci znajdują się tu: TUTAJ

 

 

 



 

Choroba Osgooda – Schlattera (jałowa martwica guzowatości piszczeli) u dorosłych

Objawowa jałowa martwica guzowatości piszczeli u dorosłych jest wynikiem nieprawidłowo wygojonego jądra kostnienia. To znaczy, że w miejscu guzowatości piszczeli powstaje nadmierna wypukłość  lub w więzadle właściwym rzepki lub w samej guzowatości powstają fragmenty kostne, które nie mają połączenia z kością piszczelową.

Szacunkowo około 80-90% osób, które mają nieprawidłowo wygojone jądro kostnienia odczuwa w wieku dorosłym dolegliwości bólowe z przodu kolana w okolicy guzowatości piszczeli. Ból pojawia się po wzmożonym wysiłku fizycznym, czasem po wykonywaniu codziennych czynności, na przykład wchodzenie i schodzenie po schodach lub klękanie.

 

 


 

Objawy

  • ból zlokalizowany z przodu kolana, w okolicy guzowatości piszczeli. Ból zmniejsza się po zaprzestaniu aktywności sportowej.

 

 


 

Diagnostyka

  • badanie kliniczne przez lekarza ortopedę
  • wywiad lekarski
  • rentgen

 


 

Leczenie

Informacje na temat leczenia choroby Osgooda – Schlattera u dorosłych znajdują się tu: TUTAJ