Lateralizacja rzepki – przyczyny
Lateralizacja rzepki to „uciekanie” rzepki na bok z jej właściwej pozycji w bruździe międzykłykciowej. Lateralizacja prowadzi do przeciążeń stawu rzepkowo-udowego i uszkodzenia chrząstki. Skutkiem jest ból w stawie rzepkowo-udowym. Z czasem taki stan powoduje rozluźnienie przyśrodkowej części torebki stawowej trzymającej rzepkę i obkurczenie bocznych elementów stabilizujących rzepkę.
Lateralizacja rzepki występuje głównie u kobiet i spowodowana jest odmienną budową anatomiczną kobiet od mężczyzn. Mięsień czworogłowy, tworzący aparat wyprostny kolana, przyczepia się w kilku miejscach: u góry do miednicy, następnie do kości udowej, a u dołu do rzepki. Od rzepki biegnie więzadło właściwe rzepki, które przyczepia się do guzowatości piszczeli. U mężczyzn, mających wąską miednicę aparat wyprostny ustawiony jest pionowo. U kobiet, z powodu szerokiej miednicy, aparat wyprostny rzepki ustawiony jest po skosie. Im szersza miednica tym to ustawienie jest bardziej ukośne. W takim ustawieniu rzepka ma tendencje do „uciekania” w bok.
Lateralizacja rzepki – objawy
W początkowej fazie:
- ból w kolanie pojawiający się przy uprawianiu sportów wymuszających lekkie zgięcie kolana (pozycja narciarska): narty, aerobik, step, orbitrek, spinning, itp.
- okresowy obrzęk kolana
W fazie późniejszej:
- ból przy czynnościach dnia codziennego, np. przy wchodzeniu/schodzeniu ze schodów, siadaniu/wstawaniu z krzesła
- może pojawiać się obrzęk i tkliwość
Więcej informacji o lateralizacji rzepki, diagnostyce, sposobach leczenia (leczenie zachowawcze i operacyjne), opis przebiegu operacji zilustrowany animacją 3D oraz informacje o postępowaniu pooperacyjnym znajduje się TUTAJ