ortopeda Rafał Mikusek-zalety jazdy na rowerze

Sezon rowerowy w pełni, więc jak co weekend – rodzinna wycieczka rowerowa.

Jako ortopeda mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jazda na rowerze to jedna z najlepszych aktywności dla naszego układu ruchu (oprócz pływania). Dlaczego? Oto lista zalet:

– jazda na rowerze ćwiczy całe kończyny dolne, mięśnie i stawy, w odciążeniu, czyli jest to ruch bez obciążenia własną masą ciała, co jest szczególnie ważne dla osób otyłych, mających problemy ze stawami kolanowymi lub biodrowymi. Jest to świetna forma aktywności także dla osób po operacjach stawu kolanowego lub biodrowego.

– rodzaj intensywności treningu każdy może dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Zdrowa jest zarówno rekreacyjna jazda na rowerze (w tym przypadku po prostu pobudzamy ruch w stawach i lekko ćwiczymy mięśnie), jak i intensywna jazda na cięższych przerzutkach (oprócz ruchu w stawach taka jazda dodatkowo wzmacnia mięśnie nóg, wyszczupla je, pomaga w pozbyciu się cellulitu, stymulując przepływ limfy)

– przy intensywnej jeździe – jest to świetny trening kardio wzmacniający wydolność organizmu, tym samym zapobiegając chorobom układu krążenia (zawały, nadciśnienie tętnicze, etc.)

– były prowadzone badania naukowe, które dowiodły, że osoby z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego lub biodrowego, regularnie uprawiające odpowiednio dobrany sport (a więc właśnie np. jazdę na rowerze) miały o 30-40% mniejsze dolegliwości bólowe od osób nie uprawiających sportu.

– jest to sport dla każdego: dla osób wytrenowanych, jak i dla tych, którzy dopiero planują zacząć przygodę ze sportem.

– świetna forma wspólnego spędzania czasu z rodziną

– w razie niepogody można jeździć na rowerze stacjonarnym – ma te same zalety do zwykły rower.

 

Tekst: Rafał Mikusek – ortopeda traumatolog

About the author