Kolano skoczka – co to jest?


Kolano skoczka to nazwa potoczna zapalenia więzadła właściwego rzepki. Więzadło właściwe rzepki jest ścięgnistą strukturą łączącą rzepkę z kością piszczelową. Wraz z rzepką i mięśniem czworogłowym tworzy mechanizm wyprostny kolana.

Schorzenie występuje u osób uprawiających sporty wymagające podskoków na przykład: koszykówka, siatkówka, skoki w dal, łyżwiarstwo figurowe, itd. W wyniku powtarzalnego, nadmiernego przeciążania aparatu wyprostnego, zazwyczaj w trakcie lądowania po wyskoku, dochodzi do mikrourazów i stanu zapalnego w więzadle właściwym rzepki, najczęściej w obrębie dolnego bieguna rzepki. Siła jaka działa na kolano w trakcie lądowania po wyskoku jest 10 razy większa od ciężaru zawodnika.

 

kolano skoczka

 

Objawy

Ból może być zlokalizowany w następujących miejscach:

  • w dolnym biegunie rzepki,
  • w górnej części rzepki
  • przy guzowatości piszczeli (w dolnej lub górnej części tzw. „jabłka” czyli kości z przodu kolana)

Dolegliwości bólowe nasilają się przy uprawianiu sportu, aktywnościach wymagających pozycji narciarskiej, wchodzeniu/schodzeniu ze schodów.

 

 

Diagnostyka 

  • badanie kliniczne przez lekarza ortopedę
  • wywiad
  • rentgen w celu wykluczenia innych schorzeć
  • badanie rozstrzygające: usg i rezonans magnetyczny

 

 

Kolano skoczka – leczenie 

Schorzenie zwane kolanem skoczka może przebiegać w dwóch fazach: ostrej i przewlekłej. Najpierw występuje faza ostra, która nieleczona przechodzi w fazę przewlekłą. Sposób leczenia zależy od fazy choroby występującej u pacjenta. Leczenie stanu przewlekłego zapalenia więzadła właściwego rzepki jest znacznie trudniejsze od leczenia fazy ostrej, dlatego też bardzo ważne jest szybkie zgłoszenie się do ortopedy, gdy pojawią się niepokojące objawy.

Szczegółowe informacje na temat sposobów leczenie kolana skoczka znajdują się: TUTAJ