Leczenie

 



Metoda Chevrona w leczeniu operacyjnym haluksów 

 

Wybór metody operacji haluksów zależy głównie od stopnia deformacji palucha koślawego. W łagodnych deformacjach palucha chirurdzy stosują tzw. osteotomię podgłowową, znanej szerzej jako metoda Chevrona. Celem operacji jest zwężenie stopy, zmniejszenie płaskostopia poprzecznego i prawidłowe ustawienie palucha. Główną częścią operacji jest wykonanie osteotomii, czyli przecięcie w kształcie litery V dalszej części pierwszej kości śródstopia, w okolicy stawu śródstopno – palcowego.  Przecięty odłam kostny wraz ze stawem chirurg ortopeda przesuwa do drugiej kości śródstopia.  Dzięki temu uzyskuje się zwężenie stopy i nastawienie palucha do właściwej pozycji. Następnie prawidłowo ustawione kości zespala się śrubami tytanowymi, których nie trzeba potem usuwać. Śruby te nie przeszkadzają również w wykonywaniu badania rezonansu magnetycznego. Po tym zabiegu stopa może puchnąć do około sześciu miesięcy, choć zazwyczaj puchnie około 3-4 miesiące po operacji.


 

Na załączonym poniżej filmie dokładnie objaśniam czym polega zabieg korekcji palucha koślawego i omawiam najważniejsze momenty operacji metodą Chevrona. 





Więcej informacji na temat tej deformacji i jej leczenia znajduje się na: https://ortopediainfo.pl/haluksy/#Haluksy_8211_operacja_metoda_Chevrona

 

Problem haluksów statystycznie częściej dotyka kobiety. Jednym z powodów może być niestety efekt długotrwałego chodzenia na wysokich obcasach.  Warto poznać kilka prostych sposobów jak zmniejszyć dyskomfort po całodziennym bieganiu w szpilkach i sprawić, iż ryzyko że powstaną haluksy będzie znacznie zredukowane.