Leczenie

Metoda Lapidusa w leczeniu operacyjnym haluksów


W leczeniu operacyjnym średnich i ciężkich deformacji palucha koślawego, czy li haluksa, może być zastosowana metoda Lapidusa. Celem operacji jest zwężenie stopy, zmniejszenie płaskostopia poprzecznego oraz prawidłowe ustawienie palucha. Operacja rozpoczyna się od przecięcia ścięgien przywodziciela palucha, odpowiedzialnych za powstanie deformacji, i uwolnienia trzeszczek. Trzeszczki to dwie kostki znajdujące się pod stawem śródstopno-palcowym i stabilizujące ścięgna zginaczy. Następnie chirurg ortopeda ścina wyrośl  kostną,  która powoduje deformację obuwia, powoduje ból i zapalenie skóry. Kolejnym etapem operacji jest wycięcie stawu śródstopno-klinowatego pierwszego. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe ustawienie pierwszej kości śródstopia w stosunku do drugiej kości śródstopia. Następnie prawidłowo ustawione kości zespala się płytką i śrubami tytanowymi, których nie trzeba potem usuwać. Śruby te nie przeszkadzają również w wykonywaniu badania rezonansu magnetycznego. Dzięki tak przeprowadzonej korekcji uzyskuje się zwężenie stopy i nastawienie palucha we właściwej pozycji.


Więcej informacji na temat tej deformacji i jej leczenia znajduje się  https://ortopediainfo.pl/haluksy/#Haluksy_8211_operacja_metoda_Lapidusa .


Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu z animacją 3D na którym dokładnie objaśniam czym polega zabieg korekcji palucha koślawego metodą Lapidusa i omawiam najważniejsze momenty operacji.



Problem haluksów statystycznie częściej dotyka kobiety. Jednym z powodów może być niestety efekt długotrwałego chodzenia na wysokich obcasach.  Warto poznać kilka prostych sposobów jak zmniejszyć dyskomfort po całodziennym bieganiu w szpilkach i sprawić, iż ryzyko że powstaną haluksy będzie znacznie zredukowane.