Leczenie
 

Leczenie operacyjne haluksów – metoda Scarfa

 

Leczenie operacyjne haluksów uzależnione jest od stopnia deformacji palucha koślawego . Osteotomia trzonu pierwszej kości śródstopia – metoda Scarfa – wykorzystywana jest na przykład w łagodnych i średnich deformacjach palucha. Celem operacji jest zwężenie stopy oraz zmniejszenie płaskostopia poprzecznego poprzez przesunięcie głowy pierwszej kości śródstopia do drugiej kości śródstopia. 

 

W celu łatwiejszego zrozumienia na czym polega zabieg korekcji palucha koślawego metodą Scarfa załączam poniżej animację 3D. Dokładnie objaśniam na niej na czym polega ta operacja. Omawiam też najważniejsze momenty zabiegu.



 

Jeśli nie operacja haluksów, to może leczenie zachowawcze? Czy jest skuteczne?

W leczeniu zachowawczym haluksów stosuje się następujące rozwiązania:

  • aparaty odciągające zakładane na paluch od strony narośli kostnej. Nie ma badań naukowych potwierdzających skuteczność tego typu aparatów
  • kliny zakładane między pierwszy i drugi palec stopy. Niestety nie są one dobrym rozwiązaniem, gdyż powodują podwichanie drugiego palca i utrwalają jego deformację
  • odpowiednio dobrane obuwie o szerokiej części przedniej, niepowodujące konfliktu stopy z obuwiem

Więcej informacji na temat tej deformacji i jej leczenia znajduje się  na stronie ortopediainfo.pl/haluksy .

 

Problem haluksów statystycznie częściej dotyka kobiety. Jednym z powodów może być niestety efekt długotrwałego chodzenia na wysokich obcasach.  Warto poznać kilka prostych sposobów jak zmniejszyć dyskomfort po całodziennym bieganiu w szpilkach i sprawić, iż ryzyko że powstaną haluksy będzie znacznie zredukowane.