Leczenie

Metoda Internal Bracing w rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL 

Metoda Internal Bracing to nowatorska technika, którą można wykorzystać w operacji rekonstrukcji uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego (ACL) u niektórych pacjentów. Jej twórcami są: dr Gregory S. DiFelice z Nowego Yorku i dr Gordon Mackay ze Szkocji. Metodę tę stosuję od kilku lat i muszę przyznać, że wyniki są bardzo zachęcające.

W odróżnieniu od tradycyjnej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego , metoda Internal Bracing pozwala na uratowanie więzadła pacjenta. Zachowanie całego więzadła możliwe jest w przypadku gdy więzadło ACL oderwie się w miejscu przyczepu udowego.


Metoda Internal Bracing – na czym polega?


Zabieg operacyjny metodą Internal Bracing polega na podszyciu uszkodzonego więzadła do miejsca jego przyczepu na kości udowej oraz wzmocnieniu go syntetyczną taśmą (internal brace), która zastępuje więzadło do momentu jego wygojenia. Można to porównać do wewnętrznego „gipsu” podpierającego więzadło.

W części przypadków urwany jest jeden z dwóch pęczków tworzących więzadło krzyżowe przednie. W tych przypadkach naprawia się uszkodzony fragment więzadła. Poniżej załączam dwa filmiki objaśniające na czym polega operacja rekonstrukcji ACL metodą Internal Bracing. Jeden filmik to animacja 3D ilustrująca operację, na drugim objaśniam operację na podstawie obrazu zapisu z kamery artroskopu w trakcie rzeczywistego zabiegu metodą Internal Bracing.



W niektórych przypadkach konieczne jest podszycie jednego z pęczków i rekonstrukcja drugiego. Tworzy się w ten sposób naturalny egzoszkielet pozostawiając jak największą część naturalnego więzadła. Poniżej zamieszczam film objaśniający na czym polega operacja rekonstrukcji ACL metodą łączoną z użyciem przeszczepu oraz Internal Bracing.



Metoda Internal Bracing – korzyści

Operacja metodą Internal Bracing wiąże się z mniejszymi powikłaniami i dzięki temu z szybszym powrotem do normalnej aktywności. Zabieg można porównać do zwykłej artroskopii, a jego korzyści to:

  • brak dolegliwości związanych z pobieraniem przeszczepu
  • mniejsza ingerencja w staw kolanowy
  • szybszy powrót do normalnej aktywności, jak również do sportu, w porównaniu do tradycyjnej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego z użyciem przeszczepu
  • zachowanie własnego więzadła i występujących w nim receptorów czucia głębokiego
  • zachowanie naturalnej stabilizacji stawu kolanowego


Kto kwalifikuje się do operacji metodą Internal Bracing?

Niestety nie każdy pacjent będzie nadawał się do zabiegu metodą Internal Bracing. Aby go przeprowadzić muszą być spełnione następujące warunki :

  1. operacja powinna się odbyć 4 do 6 tygodni po urazie, choć czasem możliwe jest zoperowanie nawet w znacznie odleglejszym terminie od urazu.  Jednakże warunkiem koniecznym jest, aby kikut więzadła krzyżowego przedniego był dobrze zachowany.
  2. lokalizacja uszkodzenia – w miejscu przyczepu więzadła do kości udowej


Więcej informacji na temat świeżego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego znajduje się tu: https://ortopediainfo.pl/swieze-uszkodzenie-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl/#Leczenie_uszkodzenia_wiezadla_krzyzowego_przedniego_ACL_metoda_Internal_Brace