USZKODZENIE ŁĄKOTKI

Uszkodzenie łąkotki jest najczęstszą przyczyną leczenia operacyjnego stawu kolanowego.

Przyczynami uszkodzenia łąkotki mogą być:

 • uraz
 • zmiany degeneracyjne

Do uszkodzenia łąkotki dochodzi w wyniku ruchu skrętnego kolana, przy kucaniu lub długotrwałym chodzeniu w kucki (np. pracownicy kładący płytki podłogowe).

Najczęstszym uszkodzeniem łąkotki jest jej rozdarcie. Takiemu uszkodzeniu może ulec zarówno łąkotka boczna, jak i przyśrodkowa, jednak częściej uszkodzeniu ulega łąkotka przyśrodkowa. Łąkotka przyśrodkowa najczęściej uszkadza się w rogu tylnym. Bardzo często uszkodzenie łąkotki towarzyszy uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego. Uszkodzeniu łąkotki sprzyja też długotrwała nieleczona niestabilność stawu kolanowego.

 

Uszkodzenia łąkotki mogą dawać objawy w postaci bólu lub nie, dlatego też dzielą się na:

 • stabilne – nie dają dolegliwości bólowych, ponieważ rodzaj uszkodzenia nie powoduje wpuklania się łąkotki do wnętrza stawu. Takie uszkodzenia nie wymagają leczenia operacyjnego.
 • niestabilne – łąkotka wpukla się i zakleszcza wewnątrz stawu, pociągając za sobą pozostały fragment łąkotki i w rezultacie pociąga przyczepioną do łąkotki torebkę stawową, co powoduje dolegliwości bólowe u pacjenta. Drugim powodem pojawiania się bólu jest pojawiający się odczyn zapalny oraz uszkadzanie chrząstki stawowej. Długo trwające uszkodzenie łąkotki prowadzące do uszkadzania chrząstki stawowej może być przyczyną konieczności leczenia operacyjnego.

Wskazaniem do pilnej operacji jest uszkodzenie łąkotki typu „rączka od wiaderka”. Polega ono na tym, że łąkotka uszkadza się podłużnie na całym swoim przebiegu, a z przodu i z tyłu przyczepione fragmenty tworzą strukturę podobną do rączki od wiaderka. W niektórych przypadkach taka łąkotka dodatkowo zwicha się do wnętrza stawu i blokuje staw. Jest to stan, który wymaga pilnego leczenia operacyjnego.

 

Uszkodzenia łąkotki można też podzielić w zależności od umiejscowienia uszkodzenia:

 • uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej

Jest to uszkodzenie najczęściej występujące. Jego charakterystycznymi objawami jest ból przy kucaniu i ruchach rotacyjnych.

 

 • uszkodzenie części centralnej łąkotki przyśrodkowej

Z reguły towarzyszy skręceniom kolana, związanym z uszkodzeniem więzadła pobocznego piszczelowego. Bardzo często uszkodzenie to przyjmuje formę torbieli okołołąkotkowej.

 

 • uszkodzenie rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej

Jest dość rzadkie i spotykane u osób często wykonujących ruch kopania i przeprostu kolana (np. piłkarze). Charakterystycznymi objawami tego typu uszkodzenia są bóle w przednio-przyśrodkowej powierzchni stawu kolanowego.

 

 • uszkodzenie łąkotki bocznej

Jest dość rzadko spotykane. Diagnostyka tego uszkodzenia jest trudniejsza, ponieważ objawy nie są tak charakterystyczne jak uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. W uszkodzeniu łąkotki bocznej mogą nie występować bóle przy kucaniu. Ból w bocznej części stawu kolanowego może się pojawiać po zwiększonej aktywności sportowej lub nawet tylko przy chodzeniu lub przeciążeniu kolana. Zwiększone prawdopodobieństwo na wystąpienie uszkodzenia łąkotki bocznej mają osoby z koślawością kolan (kolana w literę X). Tak jak łąkotka przyśrodkowa, łąkotka boczna może uszkadzać się w części przedniej, centralnej lub tylnej.

 

 


Objawy uszkodzenia łąkotki  

 • duży ból pod spodem, z tyłu kolana przy zginaniu kolana (kucaniu) i przy ruchach rotacyjnych (skręcanie kolana)
 • „przeskakiwanie” w stawie
 • łąkotka nie boli w pozycji spoczynkowej i jest to charakterystyczny objaw, odróżniający uszkodzenie łąkotki od zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym. Jedynym wyjątkiem kiedy łąkotka może boleć w pozycji spoczynkowej jest sytuacja, gdy łąkotka powoduje duże drażnienie stawu, co prowadzi do zapalenia błony maziowej, powodując ból. Takie przypadki zdarzają się jednak niezmiernie rzadko.

 

Więcej informacji o uszkodzeniach i patologiach łąkotki, leczeniu, opis przebiegu operacji oraz informacje o postępowaniu pooperacyjnym znajduje się  TUTAJ