USZKODZENIE STOŻKA ROTATORÓW – PRZYCZYNY
- zwyrodnieniowe (przeciążeniowe)
Dysfunkcja działania ścięgna stożka (kaptura) rotatorów i ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego prowadzi do nierównowagi mięśniowej, powodującej podwichnięcie głowy kości ramiennej do góry. Dochodzi wtedy do zwężenia przestrzeni podbarkowej, wypełnionej kaletką i, tym samym, do objawów konfliktu podbarkowego, czyli do zderzenia przyczepu stożka rotatorów w wyrostek pobarkowy. Konflikt podbarkowy przyczynia się do uszkodzenia zwyrodnieniowego (przeciążeniowego) stożka rotatorów. W wyniku przewlekłych mikrourazów dochodzi do zmian w ścięgnie, prowadzących do jego zerwania.
Konfliktowi podbarkowemu towarzyszy zwykle stan zapalny kaletki podbarkowej. Często samo uszkodzenie stożka jest połączone z zapaleniem. Niekiedy, zwłaszcza u osób młodych, przy dysfunkcji stożka dochodzi do zapalenia kaletki przy braku mechanicznego uszkodzenia stożka rotatorów. W tej sytuacji ćwiczenia wzmacniające stożek rotatorów pomagają ustabilizować głowę kości ramiennej w panewce i wyleczyć pacjenta.Nieleczony, długotrwały konflikt podbarkowy na tle rozerwanego pierścienia rotatorów prowadzi do powstania zmian zwyrodnieniowych (artrozy) w stawie ramiennym. Artroza stawu ramiennego jest bolesna i trudna do leczenia, może powodować całkowitą dysfunkcję stawu ramiennego, wymagającą wymiany stawu na endoprotezę.
Nierównowaga mięśniowa w stożku rotatorów, która może prowadzić do konfliktu podbarkowego ma często miejsce u osób powyżej 50 roku życia i nie ma określonej przyczyny. Ze względu na wiek dochodzi do zmian zanikowych w ścięgnach stożka rotatorów. Również u osób młodych, szczególnie ćwiczących na siłowni w nieprawidłowy sposób, może dochodzić do nierównowagi mięśniowej. Osoby te często nadmiernie ćwiczą mięsień naramienny i zaniedbują ćwiczenia mięśnia pierścienia rotatorów.
Ciekawym paradoksem jest fakt, że spora część ludzi w wieku 50- 60 lat, pomimo braku objawów, ma uszkodzony lub zerwany stożek rotatorów. Jest to wynikiem zmian degeneracyjnych w ścięgnie postępujących wraz z wiekiem. Uszkodzenie stożka rotatorów bez objawów nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Dla porównania w przypadku osób, które uszkodziły stożek rotatorów w wyniku urazu, stopień uszkodzenia stożka może być mniejszy niż u osób starszych, u których nie występują objawy, jednak osoby po urazie mogą mieć bardzo nasilone i dokuczliwe objawy. Takie przypadki kwalifikują się do leczenia operacyjnego.
Grupą najbardziej narażoną na zwyrodnieniowe uszkodzenie stożka rotatorów są osoby wykonujące powtarzające się czynności nad głową (malarze pokojowi, bejsboliści, koszykarze, siatkarze). Osoby intensywnie trenujące na siłowni, zwłaszcza pracujące nad wzmocnieniem mięśnia naramiennego, a nie wzmacniające stożka rotatorów, doprowadzają do nierównowagi mięśniowej, co również może prowadzić do uszkodzenia stożka rotatorów.
- uraz
Uszkodzenie stożka rotatorów w wyniku urazu zdarza się u osób młodszych, poniżej 60 roku życia, w wyniku nagłego szarpnięcia ramieniem w ruchu rotacyjnym. Inne ruchy powodujące ten uraz to: nagłe chwycenie, przekręcenie ramienia, powieszenie się na rękach, itp. Często dochodzi do urazowego uszkodzenia stożka rotatorów w sytuacji kiedy kierowca samochodu chce sięgnąć po ciężką torbę, która leży z tyłu, za siedzeniem. Nie mogąc jej łatwo podnieść, szarpie ją i wtedy często dochodzi do zerwania przyczepu jednego lub kilku ścięgien stożka rotatorów.
Więcej informacji o uszkodzeniach stożka rotatorów, leczeniu zachowawczym, opis przebiegu operacji zilustrowany animacjami 3D oraz informacje o postępowaniu pooperacyjnym znajduje się TUTAJ