ZMIANY ZWYRODNIENIOWE W STAWIE RAMIENNYM

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie ramiennym zdarzają się niezwykle rzadko.

W przypadku tak zwanych zmian samoistnych (inaczej – idiopatycznych, czyli takich, które nie są spowodowane przez inne schorzenia w stawie ramiennym) przyczyna występowania tego schorzenia jest nieznana. Przyjmuje się, że może być wiele czynników sprawczych: urazy, niestabilności, uszkodzenia stawu ramiennego, przewlekłe zmiany zapalne, mikrourazy,  infekcje wirusowe i bakteryjne.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych występujących wtórnie do innych schorzeń w obrębie stawu ramiennego przyczyny mogą być następujące:

Niezwykle istotne jest leczenie wyżej wymienionych patologii w stawie ramiennym, gdyż zapobiega to lub znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia w późniejszym okresie zmian zwyrodnieniowych.

W stawie ramiennym, w którym doszło do zmian zwyrodnieniowych dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa umożliwia prawidłowy ślizg barku. Gdy dochodzi do jej uszkodzenia pojawiają się dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości, spowodowane powstawaniem wyrośli kostnych, blokujących ruch w stawie. W pewnym momencie zmiany zwyrodnieniowe mogą zacząć dawać samoistne bóle nocne.

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie ramiennym dzielimy na dwie grupy: omartrozę  i artropatię stożkową.

 

Więcej informacji o zmianach zwyrodnieniowych w stawie ramiennym, leczeniu zachowawczym i operacyjnym, opis przebiegu operacji zilustrowany animacjami 3D oraz informacje o postępowaniu pooperacyjnym znajduje się TUTAJ